zdjecie w tle

Napisali o nas: Marina Yacht Park dla żeglarzy i gdynian (zeglarski.info)

W gdyńskim Basenie Prezydenta już wiosną zostanie otwarta Marina Yacht Park. Co to za obiekt i jak będzie służył żeglarzom i mieszkańcom miasta opowiada jego manager, Marek Wójcik.

W tym roku w Gdyni otwarta zostanie nowa marina. Czyja to inwestycja?
- To jeden z elementów projektu realizowanego przez Polski Holding Nieruchomości. Na Molu Rybackim, w sąsiedztwie wieżowców Sea Towers, powstaje nowa strefa otwarta dla mieszkańców Gdyni ? apartamenty, biurowce i marina. Po niedostępnym dotąd nabrzeżu będzie można spacerować, a na wyremontowanym pirsie nr 1 powstanie pomnik Tadeusza Wendy.

Według pierwotnego projektu Marina Yacht Park miała służyć głównie mieszkańcom apartamentowców. Tak będzie?
- Staramy się, żeby wszyscy chętni, w tym klienci Polskiego Holdingu Nieruchomości, znaleźli tu swoje miejsce. Marina będzie otwarta dla wszystkich.

Gdynia potrzebowała takiego miejsca?
- Oczywiście! Żeglarze są zainteresowani nową przestrzenią. Marina Gdynia pęka w szwach, dysponuje raptem niespełna dwustu pięćdziesięcioma miejscami dla dużych jednostek. Ponadto Trójmiasto się rozrasta i sądzę, że Marina Yacht Park może się cieszyć powodzeniem, bo łatwiej jest przyjechać do Gdyni niż krążyć po Górkach Zachodnich.

Jaki będzie to obiekt?
- Będzie 120 miejsc dla jednostek od 10 do 15 metrów. Może to nie jest dużo, ale w tych wyliczeniach nie uwzględniono małych jednostek typu rib, łódek trenerskich czy skuterów. W sumie mamy więc około 150 miejsc. Wszystkie stanowiska wyposażone są w przyłącza wody i prądu. Powstaje też przepiękny bosmanat o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych, w którym znajdzie się 15 pryszniców, toalety, zaplecze techniczne, magazynek, pomieszczenie bosmana, kubryk. Marina będzie w dużej mierze otwarta i dostępna dla spacerowiczów.

A co poza mariną?
- Idea jest taka, żeby lokale użytkowe w budowanych apartamentowcach nawiązywały do charakteru miejsca i były uzupełnieniem mariny. Jeżeli chodzi o miejsce do zimowania jachtów, możemy wykorzystywać pobliską infrastrukturę portową, gdyż zarządcą mariny jest firma Dalmor Property Managment, wchodząca w skład PHN.

Marina Yacht Park będziecie obiektem klasy premium?
- Chcemy, żeby gwarantowała wszystkie udogodnienia niezbędne dla żeglarzy. Oczywiście są pewne mankamenty, nie mamy na przykład stacji benzynowej ? ale z drugiej strony to gwarancja, że miejsce będzie czyste i ekologiczne. Ponadto będziemy mieli możliwość świadczenia usług związanych z potrzebami armatorów. Będzie mechanik, żaglomistrz i szkutnik.

Wiadomo już jakie będą ceny za postój?
- Jeszcze nie. Zapewne nieco wyższe niż w Marinie Gdynia, ale zdecydowanie niższe niż w marinach podobnej klasy w naszej okolicy.

Kiedy marina zostanie otwarta?
- Planujemy otworzyć marinę dla jachtów już od kwietnia. Natomiast zaplecze, czyli bosmanat i usługi, będzie gotowe na koniec maja. Oficjalne otwarcie odbędzie się najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca. Pod koniec roku zaś powinna zostać ukończona budowa apartamentowców.

Jesteście otwarci też na imprezy żeglarskie? Organizatorzy zlotów czy regat mogą liczyć na współpracę?
- Oczywiście! Marina Yacht Park musi żyć, nie ma być zamkniętą enklawą dla wąskiej grupy. Dlatego bardzo nam zależy, żeby współpracować ze środowiskiem żeglarskim. Chcemy też, żeby służyła mieszkańcom Gdyni jako nowe, atrakcyjne miejsce w Śródmieściu.

https://zeglarski.info/artykuly/marek-wojcik-marina-yacht-park-dla-zeglarzy-i-gdynian/